Haber

AP’deki yolsuzluk soruşturmasını itiraf eden Pier Antonio Panzeri’nin eşi ve kızı serbest bırakıldı

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) yolsuzluk soruşturmasında itirafta bulunan eski AP milletvekili İtalyan Pier Antonio Panzeri’nin eşi ve kızı serbest bırakıldı.

İtalyan Rainews24 kanalının haberine göre, Panzeri’nin İtalya’da 9 Aralık 2022’den bu yana ev hapsinde tutulan ve Belçika makamları tarafından iadesi talep edilen eşi Maria Dolores Colleoni ve cezaevinde bulunan kızı Silvia Panzeri AP ile ilgili soruşturmanın kilit isimlerinden birinin pozisyonu Belçika yargısı tarafından geri çekildi. serbest bırakıldı.

Daha önce Belçika’nın iade talebini kabul eden Brescia Yargıtay’ın, Belçika makamlarının iade talebinden feragat eden ve ihtiyati tedbiri kaldıran son bildiriminin ardından serbest kalmaya karar verdiği belirtildi.

Söz konusu kararın arkasında Panzeri’nin soruşturmada itirafçı olarak adli makamlarla işbirliği yaptığı belirtildi.

Öte yandan Panzeri’nin muhasebecisi Monica Rossana Bellini, 19 Ocak’ta İtalya’da tutuklanmıştı.

Belçika’da yolsuzluk soruşturması

Belçika makamları tarafından yürütülen yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturması kapsamında Aralık 2022’de birçok noktada arama yapılmış, 1.5 milyon euro nakit ele geçirilmiş ve 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlar arasında AP Başkan Yardımcılığı görevine son verilen Yunan Milletvekili Eva Kaili, Kaili’nin ortağı ve AP’de asistan olarak yeniden çalışan Francesco Giorgi olan eski İtalyan EP Pier Antonio Panzeri ve bir örgütün yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca da bulunuyor. hukukun üstünlüğü konusunda çalışan sivil toplum kuruluşu. beyan edildi.

Giorgi’nin ifadesinde, iki Avrupa Parlamentosu Üyesi Andrea Cozzolino ve Marc Tarabella’nın Panzeri’den para aldığını söylediği iddia edildi.

Bu kişilerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları iddia edildi. Konuyla ilgili çıkan haberlerde adı geçen Katar, tezleri reddetmişti.

Daha sonra gelen haberlerde Fas’ın da bu kişilere rüşvet verdiği öne sürülürken, zanlılarla Fas istihbaratı ve Fas’ın Varşova Büyükelçisi Abderrahim Atmoun’un görüştüğü iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu