Haber

Bütün dünya Putin-Kim görüşmesine odaklandı! Ziyaretin amacı silah desteği mi?

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un saldırısı tüm dünyanın dikkatini çekti. Kim, ABD’nin “bedelini ödeyeceği” uyarısına rağmen zırhlı treniyle Rusya’ya gitti. Washington’a göre ziyaretin amacı Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah desteği sağlamak.

PUTİN’LE GÖRÜŞECEK

Kim, Pazar öğleden sonra Rusya’ya gitmek üzere zırhlı treniyle Pyongyang’dan ayrıldı. Tren Rusya’ya ulaşırken Kuzey Kore başkanına hükümetten ve silahlı kuvvetlerden üst düzey isimler eşlik ediyor. Kremlin, Kuzey Kore liderinin Vladivostok’taki Doğu Ekonomik Forumu’na katıldıktan sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de görüşeceğini duyurdu. Liderler bölgesel ve küresel konuları tartışacak. Ancak toplantının yeri ve zamanı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Toplantı sonrasında herhangi bir basın toplantısı planlanmamaktadır.

KİM’İN YANINDAKİ İSİM DİKKAT ÇEKTİ

Washington’a göre ziyaretin amacı Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah desteği sağlamak. Kuzey Kore liderine eşlik eden isimler arasında Mühimmat Endüstrisinden sorumlu kişi Jo Chun Ryong da yer alıyor. Amerikalı Kuzey Kore uzmanlarına göre Ryong’un bu ziyarete katılımı; Bu da toplantının silah anlaşmasına ilişkin olacağının göstergesi.

ABD’DEN “BEDELİNİ ÖDEYİN” UYARISI

Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah yardımı yapacağını düşünen ABD, “Bedelini ödeyecek” diyerek tehdit uyarısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, ziyaretin resmileşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Putin kendi ülkesi kadar mesafe kat etti ve kendisini dışlanmış hale getirdi.” “Bir hükümet yetkilisiyle görüşmesini, kazanacağını iddia ettiği bir savaş için yardım dilenmesi olarak tanımlıyorum.” dedi.

YAPTIRIM MASADA

Kuzey Kore’den Rusya’ya olası bir silah transferinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olacağının altını çizen Miller, halihazırda Rusya ve Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların bulunduğunu, gerekirse ek yaptırımların uygulanacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu