Ekonomi

Fitch Türkiye’nin not görünümünü yükseltti

Fitch, Aralık 2021’de not görünümünü negatife düşürürken, Temmuz 2022’de kredi notunu B+’dan B’ye düşürdü.

Fitch’in kararı, Merkez Bankası’nın politika faizi artırımı ve seçim sonrasında ekonomi yönetiminin göreve başlamasıyla birlikte piyasalarda oluşan olumlu havanın ardından geldi.

‘Ortodoks siyasete atıf’

Kararda, “K Bu, kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler istikrarı baskılarını hafifleten daha klasik ve dengeli bir politika karışımına dönüşü yansıtıyor.

Politika faizinin yüzde 35’e yükseleceğini ve 2024’te de bu seviyede kalacağını belirten Fitch, para politikası sıkılaştırmasının gelecekteki hızı ve süresine ilişkin belirsizliklerin yüksek olduğuna dikkat çekti.

Enflasyon ve büyüme tahminleri

Fitch’in raporunda, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 65 olduğu belirtilirken, yüksek enflasyonun en büyük risk ve zorluk olmaya devam ettiği belirtildi. Raporda, “Büyümenin 2023’te yüzde 4,3, 2024’te ise yüzde 3 olmasını bekliyoruz” denildi.

Raporda, brüt uluslararası rezervlerin Mayıs ayı ortasından bu yana gözle görülür şekilde toparlandığı ve yıl sonuna kadar 115 milyar dolara ulaşabileceği öngörülüyor.

‘Notlandırma’ koşulları

Fitch’in notunu artırmasını sağlayabilecek faktörlere de değinilen açıklamada, mevcut politika normalleşme ve yeniden dengelenme sürecinin sürdürülebilirliğine olan inancın artması ve bunun sonucunda makroekonomik istikrarın iyileşmesi ifade edildi. Her zaman enflasyonun düşmesi de dahil olmak üzere, olumlu bir etkisi olacaktır.

Açıklamada, cari açığın giderek daralması, sermaye girişlerinin artması, uluslararası rezervlerin düzeyinde ve kompozisyonunda iyileşme ve dolarizasyonun azalması nedeniyle dış kırılganlıkların azalmasının, döviz kurunda artışa yol açabileceği ifade edildi. olası reyting artışı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu