Haber

Kayseri’deki terör saldırısı davasında 4 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis

Kayseri’de 2016 yılında pazara giden askerleri taşıyan halk otobüsüne patlayıcı yüklü araçla düzenlenen, 15 askerin şehit olduğu, 54 askerin de yaralandığı terör saldırısı olayında, 10 kişiden 4’ü sanıklara 54’ü yirmi yıl, iki sanık 4’er yıl olmak üzere 15’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. ay hapis yatan 4 sanık beraat etti.

4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Ferhat Tekiner hazır bulundu.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Barış Kaya, Mehmet Ayaz ve tutuklu yargılanan MO ile MY, M.Ö, SA ve Ü.K Ses ve Peyzaj Bilgi Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Tutuksuz sanıklar Ekrem Uğur ve HE duruşmaya gelmedi.

Cumhuriyet savcısının son duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrar ettiği duruşmada sanık avukatları savunmalarını yaptı.

Sanıklara son sözlerini soran mahkeme heyeti, Ferhat Tekiner, Barış Kaya, Mehmet Ayaz ve Ekrem Uğur’u “kasten öldürme” suçundan 15’er kez ağırlaştırılmış müebbet, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 54’er yıl olmak üzere 20’şer yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar MO Diğer sanıklar SA, ME, MO ve MY beraat etti.

Ferhat Tekiner ayrıca “devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak”, “tehlikeli madde bulundurmak”, 3 farklı “araç hırsızlığı” suçundan da bir ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 54 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklardan Mehmet Ayaz da Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı ve bu dosyayla birleştirdiği “terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme sanıklardan Ekrem Uğur hakkında da tutuklama kararı verdi.

Saldırı

Kayseri’de konuşlu 1’inci Komando Tugay Komutanlığı’nda görev yapan askerlerin 17 Aralık 2016’da halk otobüsüyle pazara gitmekte olduğu sırada patlayıcı yüklü araçla düzenlenen terör saldırısında 15 asker şehit oldu, 54 asker de yaralandı.

Saldırının ana davasında Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklardan 8’i çeşitli hapis cezalarına çarptırılırken, 10 sanık delil yetersizliğinden beraat etti.

Ferhat Tekiner, “Erhan Porsibi” kod adlı firari İshak Özçaktu ve kırmızı bülten çıkarıp terör saldırısı talimatını veren Sait Karabulut’un davası ayrıldı.

“Terörden arananlar” listesinde kırmızı kategoride yer alan Özçaktu, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda etkisiz hale getirilirken, Ferhat Tekiner de MİT’in polisle ortaklaşa düzenlediği operasyonda Irak’ın kuzeyinde yakalandı. .

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin asıl belgeden yargılanan sanıkların bir kısmı hakkında verdiği kararı bozması nedeniyle 10 sanık yeniden yargılandı.

gercusajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu