Haber

Kırgızistan Milletvekili Primov, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Doğan ile görüştü

Kırgızistan Parlamentosu Uluslararası İlişkiler, Savunma, Güvenlik ve Göç Komisyonu Başkanı ve Çet Yurt Partisi Milletvekili Ulan Primov, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ile görüştü.

Kırgızistan Parlamentosu Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, komisyon üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda Primov, Büyükelçi Doğan ile parlamentolar arası diyaloğun güçlendirilmesi ve kültürel, insani, ticari ve ekonomik alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesi konularında görüş alışverişinde bulundu.

Primov; Türkiye’nin Kırgızistan’ın en büyük ticari ve ekonomik ortaklarından biri olduğunu kaydeden Kırgızistan’ın, Türkiye ile kapsamlı iş birliğini sürdürmeye ve derinleştirmeye öncelik verdiğini vurguladı.

Kırgızistan ve Türkiye’nin aynı kökten gelen ortak tarihi, kültürü ve dilinin, iki ülke arasındaki yakın etkileşimin gelişmesi için sağlam bir temel oluşturduğuna işaret eden Primov, “İki ülke arasındaki siyasi diyaloğumuz belli bir aşamaya geldi. Parlamentolar arası işbirliğimiz aktif olarak gelişiyor.” söz konusu.

Primov, Türkiye Devletleri Parlamenterler Meclisi’nin (TÜRKPA) 11’inci Genel Kurulu’nun Kırgızistan’ın ev sahipliğinde yapıldığını hatırlatarak, Kırgızistan Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev’in bu yıl Türkiye’ye yaptığı ilk resmi ziyaretin başarıyla tamamlandığını bildirdi.

Ulan Primov, madencilik, tarım ve enerji başta olmak üzere ticaret, ekonomi ve yatırım alanlarında ortak projeler gerçekleştirmenin değerine dikkat çekti.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Doğan, iki ülke arasındaki üst düzey kapsamlı işbirliğine işaret ederek, parlamentolar arası bağlantıların dinamik bir şekilde geliştiğini söyledi.

Doğan, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki bağların gelişmeye ve genişlemeye devam edeceğine olan güvenini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu