Haber

KTÜ’den deprem bölgesindeki çalışmalara destek

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından bölgedeki çalışmalara destek verdi.

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamada, depremden etkilenen alanlarda arama kurtarma, sağlık hizmetleri ve hasar tespiti gibi kapsamlı çalışmaların yürütüldüğü belirtildi.

Bölgeye iş makinelerinin yanı sıra giyecek, gıda ve temizlik malzemelerinin gönderildiği vurgulanan açıklamada, Trabzon’a gelen depremzedelerden 165’inin KTÜ Koru Tesisleri’nde ağırlandığı belirtildi.

Açıklamada, KTÜ Sarsıntı Bağlantı Merkezi’nin deprem sonrası yaşam kurallarının yerleştirilmesi ve güzelleştirilmesi amacıyla kurulduğuna dikkat çekildi.

Deprem bölgesinde bulunan personelden 9’unun yaralandığı belirtilen açıklamada, şehre gelen yaralı depremzedelere KTÜ Farabi Hastanesi’nde sağlık hizmeti verildiğine dikkat çekildi.

Depremler sonrası saha çalışması yapan araştırmacılar tarafından hazırlanan “Depremlerin Çok Fazla Hasara ve Can Kaybına Neden Olduğu Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya İllerinde Zemin Yapısı ve Özelliklerinin Jeofizik Ölçümlerle Ön Etüdünün İncelenmesi” başlıklı açıklamada, “Termal Sular ve TÜBİTAK 1002 -C Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Takviye Program kapsamında desteklenmesinin maliyetli olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu