İş

New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası, ABD’de açıklanacak istihdam raporu öncesi günü düşüşle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 540 puandan fazla kayıp vererek yüzde 1,66 düşüşle 32.254,86 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 1,85 düşüşle 3.918,32 puana, Nasdaq endeksi yüzde 2,05 düşüşle 11.338,35 puana geriledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın açıklanacak olan ve para politikasının seyri açısından değerli istihdam raporu öncesi kapanışta bankacılık hisseleri başta olmak üzere borsalarda olumsuz bir seyir izlendi.

Ülkede bugün açıklanan verilere göre işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde arttı. 4 Mart ile biten haftada işsizlik maaşından ilk kez başvuranların sayısı bir önceki haftaya göre 21 bin artarak 211 bin ile Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Analistler, haftalık işsizlik başvurularındaki beklenenden yüksek artışın, sıkı işgücü piyasasının daha agresif faiz artışlarına yol açabileceğine dair iş raporu öncesinde bazı endişeleri hafiflettiğini söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Mart ayı toplantısıyla ilgili herhangi bir karar alınmadığına, açıklanacak verilerin analiz edileceğine ve istihdam raporunun değerli olduğuna işaret eden analistler, piyasaların odağında Şubat ayı istihdam raporunun yer aldığına dikkat çekti. .

Analistler, piyasa beklentilerinin Şubat ayında tarım dışı istihdamın 205 bin kişi artması, işsizlik oranının ise yüzde 3,4 seviyesinde seyretmesi olduğunu belirtti.

Öte yandan ABD merkezli bir ticari banka olan SVB Financial Group’un hisseleri, tahvil satışlarındaki kayıp ve 2 milyar doları aşan sermaye artırımı sonrasında yüzde 60’tan fazla değer kaybetti.

Çoğunlukla kripto para işlemleriyle uğraşan Silvergate Capital’in hisseleri, faaliyetlerini durdurmayı planladığını açıkladıktan sonra yüzde 40’tan fazla düştü.

Bu gelişmelerle birlikte ABD’nin en büyük bankalarından biri olan JPMorgan Chase’in hisseleri yüzde 5’in üzerinde değer kaybederken, Bank of America ve Wells Fargo’nun hisseleri yüzde 6’nın üzerinde değer kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu