Ekonomi

TÜBA Başkanı Muzaffer Şeker, Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği Genel Kurulu’na Katıldı Açıklama

TÜBA Lideri Muzaffer Şeker, “Türk milletlerinden bilim insanları ve araştırmacılar, bilgi ve kaynakları paylaşarak iklim değişikliği, salgın hastalıklar ve toplumsal olarak yıkıcı teknolojiler gibi küresel sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışabilirler.” terimini kullandı.

TÜBA’dan yapılan açıklamaya göre Şeker, Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi’nin desteğiyle Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenen Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliği’nin (TDUBAB) 6. Genel Konsey Toplantısı’na katıldı.

Türk dünyasında bilimsel öncelikleri ve bilimsel iş birliğini kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen toplantıda TDUBAB’ın dönem başkanlığı Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi’nden Tataristan Bilimler Akademisi’ne devredildi.

TÜBA Lideri Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise toplantı kapsamında düzenlenen oturumda Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından dünyanın dört bir yanından uluslararası toplumların Türkiye’ye destek verdiğini belirtti.

Türk dünyasının cömert ve merhametli olduğunu belirten Şeker, şunları kaydetti:

“Türk milletlerinden bilim insanları ve araştırmacılar, bilgi ve kaynakları paylaşarak iklim değişikliği, salgın hastalıklar ve toplumsal olarak yıkıcı teknolojiler gibi küresel sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışabilirler. İşbirliği yoluyla birbirimizin kaynaklarından yararlanabilir, ortak çıkarları ve öncelikleri belirleyebilir ve birlikte çalışabiliriz. daha iyi bir geleceğe doğru.Vizyon için çalışabiliriz.Son dönemde yaşanan büyük yangınlar,depremler,seller ve pandemiler bu tür afetlere karşı daha hazırlıklı olmamız gerektiğini bize gösteriyor.Türk dünyası olarak her zaman daha hazırlıklı olmamız gerektiğini düşünüyorum. kamu kurum ve kuruluşlarımız ve STK’larımız ile hazır ve işbirliği içerisinde.Özellikle bilimsel araştırma alanında birlikte çalışmak büyük bir güç oluşturmaktadır.İşbirliği yapmak için bir merkeze geldiğimizde sadece bireysel yeteneklerimizi değil, ortak potansiyelimizi de güçlendirebiliriz. tüm grup.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu