Haber

Web Zirvesi CEO’su Paddy Cosgrave İsrail’i Eleştirdikten Sonra İstifa Etmek Zorunda Kaldı

Dünyanın en büyük teknoloji zirvesi olan Web Summit’in CEO’su Paddy Cosgrave, İsrail’e yönelik eleştirilerinin ardından aldığı tepkiler sonrasında özür dilese de Facebook ve Google gibi katılımcıların zirveden çekilmesi nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı.

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına tepki gösteren Cosgrave, geçtiğimiz hafta sosyal medyada şunları söylemişti: “Bir kez olsun doğru olanı yapan İrlanda hükümeti dışındaki birçok Batılı lider ve hükümetin söylemleri ve eylemleri karşısında şok oldum. Savaş suçları savaştır.” Müttefikler tarafından işlenmiş olsa bile suçlar ve bunların ne olduğu ortaya çıkarılmalıdır.” Bu sözlerin yer aldığı bir gönderi paylaştı.

Cosgrave’in bu tepkisi bazı yatırımcıların ve teknoloji kurucularının tepkisine neden oldu. Google, Meta, Amazon, Intel ve Siemens gibi pek çok firma fuara gelme planlarını iptal ettiklerini duyurdu.

Cosgrave, paylaşımının ardından aldığı tepkiler üzerine özür dilese de birçok yatırımcı ve şirket zirveye katılmama kararından vazgeçmedi. Bir grup İsrailli yatırımcı da ortak bir bildiri yayınlayarak etkinliğin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Etkinliğe 70 bin kişinin katılması bekleniyordu. Cosgrave, kişisel yorumları nedeniyle böylesine büyük bir etkinliğin iptal edilmemesi için istifa ettiğini duyurdu.

Hamas’ın eylemlerinin “kötü, iğrenç ve canavarca” olduğunu söyledi. Cosgrave, İsrail’e “Hamas’ın baskılarına tepki olarak uluslararası hukukun sınırlarını aşmaması” çağrısında bulunduğunu ancak sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Web Summit, en kısa sürede yeni CEO’yu atayacağını ve 13 Kasım’da Lizbon’da başlayacak fuarın planlandığı gibi devam edeceğini duyurdu.

tercanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu