Haber

Almanya’nın Kiev’e askeri destek için ne kadar harcadığı belli oldu

Almanya Şansölyesi Olaf ScholzABD gezisi öncesinde bir hükümet kaynağı Sputnik ve Alman medyasına, Ukrayna’daki çatışmanın başlangıcından bu yana Almanya’nın Kiev’e yaklaşık olarak askeri yardım sağladığını söyledi. 30 milyar euroHarcadığını söyledi.

Resmi, ” Her şeyi hesapladık ve Almanya’nın savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya sağladığı askeri desteğin toplam tutarının yaklaşık 30 milyar euro olduğunu tespit ettik. Bu sayı, hâlihazırda sağlanan desteğin yanı sıra kesin olarak planlanmış ve onaylanmış harcamaları da içermektedir.diye konuştu ve Berlin’in bu yılki bütçeyi Kiev’e askeri yardım için kullanacağını da sözlerine ekledi. 7 milyar euroAyrıca harcama yapmayı planladığını da hatırlattı.

Avrupa Birliği’nin (AB) toplam temeli 1 euronun yaklaşık 25-26 sentiAlmanya’dan geldiğine dikkat çeken yetkili, şunları söyledi: Başbakan için tüm devletlerin Ukraynalıların desteklenmesine katkıda bulunması ve bu amaçlar için yeterli bütçe fonu ayırması önemli ve Brüksel’de de bu konu üzerinde özellikle duruldu. Ve elbette bu yönde yakın transatlantik koordinasyon da önemli.” diye vurguladı.

Scholz’ABD başkanlığındaki heyetin bir üyesi de Taurus füzelerinin Ukrayna’ya tedarikini görüştü. ScholzVe BidenGündeme gelmesini beklemediğini de sözlerine ekledi.

okulz Perşembe günü Washington’a gidecek ve ertesi gün ABD Lideri ile Beyaz Saray’da buluşacak. Joe Bidenile görüşmesi bekleniyor. ScholzBaşkanlığını yaptığı heyetten bir kaynağa göre, toplantının en önemli konularından biri Ukrayna’ya destek olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu