Haber

Giresun’da depremzedeler otel ve yurtlara yerleştirildi

Giresun’daki oteller ve yurtlar, Kahramanmaraş’taki depremlerden etkilenenleri ağırlıyor.

Giresun Valiliği koordinasyonunda Hatay ve Malatya’dan 43 kişiden 34’ü Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Giresun Uygulama Oteli’ne geldi, 9 kişi ise Görele ilçesindeki Gençlik ve Spor Merkezi’ne sevk edildi. SporSağlık Bakanlığı’na ait KYK yurduna yerleştirildi.

Depremzedelerin sağlık, giyim ve sıcak yemek ihtiyaçları valilikçe karşılanıyor.

Ailesiyle Malatya’dan gelip Giresun Uygulama Oteli’ne yerleşen Aysel Pektaş, 7.7 büyüklüğündeki ilk depremde evlerinin ağır hasar gördüğünü ve sarsıntının çok uzun sürdüğünü söyledi.

Yıkıntılar arasında evden çıktıklarını anlatan Pektaş, “Çatılar çöktü, ‘alt kattayız’ dedik. O gün arabada bekledik. Bugün buraya getirdiler Allah başımızdan eksik etmesin. kısaca belirt.” söz konusu.

Malatya’dan gelen Bahar Sefer, birinci depremin ardından kışlık kıyafet almak için eve gittiklerinde valizleri topladıklarını ancak ikinci depremin ardından hızla evden çıktıklarını söyledi.

Dışarı çıktıktan sonra binanın yıkıldığını belirten Sefer, “Bir süre sonra karşıdaki bina yıkıldı mı diye bir kadın seslenmeye başladı. Deprem. Yani ikinci depremi de son anda atlattık çok şükür. hayatımızı kurtardık, bugün için minnettarız.” O konuştu

Hayatını kaybeden yakınları olduğunu kaydeden Sefer, şunları söyledi:

“Amcamın baldızı Adıyaman’da çocuklarıyla birlikte öldü, ablamın kayınvalidesi de aynı şekilde Malatya’da vefat etti, haber alamadığımız çok kişi var. Ben de öldüm sandım çünkü. telefonum göçükteydi bana ulaşamadılar hala ulaşamıyorlar numaralarını bilmediğim için dönemedim kendilerine inşallah geldiğimde dönerim hattımı geri al.”

Deprem sırasında yaşadıklarını anlatan Sinan Pektaş, “Çocuklarıma ‘Gittik, şimdi salavat getirin’ dedim, binanın alt katları yıkılmış, bizim çıkmamızı bekler gibi binaya girdi. biz gittikten sonra çöktü, 8 bina, 200 daire vardı, boşalınca yıkıldı.” terimleri kullandı.

hekimhanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu