Haber

İntihar saldırısı sonrası Pakistan’dan geniş çaplı operasyon sinyali

Pakistan Savunma Bakanı Khavaja Mohammed Asif, Peşaver’de bir camiye düzenlenen intihar saldırısının ardından geniş çaplı bir terörle mücadele operasyonu için ulusal uzlaşmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Geo News televizyonunda yer alan habere göre Bakan Asıf, Peşaver’de meydana gelen intihar saldırısıyla ilgili olarak TBMM’de açıklamalarda bulundu.

Aralık 2014’te Peşaver’de askeri okula düzenlenen ve çoğu çocuk 150’den fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı hatırlatan Asif, 2010’dan 2017’ye kadar başarılı terörle mücadele operasyonları yürütüldüğünü söyledi.

Teröre karşı geniş çaplı bir harekât için milli mutabakat sağlanması gerektiğine değinen Asif, “Terörün tohumlarını kendimiz ektik.” dedim.

Asif, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) Afganistan’ı işgali sırasında Pakistan’ın ABD’ye kiralık hizmetler sunduğunu belirtti.

ABD’nin SSCB’nin yenilmesinin ardından bölgeden çekildiğini, Pakistan’ın 90’lı yıllarda kendi kaderine terk edildiğini ve ardından 11 Eylül’ün yaşandığını vurgulayan Asif, Pakistan’ın o dönemde yeni bir savaşın içine girdiğini söyledi.

Asif, bu iki savaşa İslamabad’ın da dahil olmasıyla Pakistan’da çatışmaların evlere, okullara ve pazarlara taşındığını kaydetti.

Pakistan’ın ABD ile iyi bağları olması gerektiğini belirten Asif, “Ama onların emirleri veya uluslararası nüfuzları için savaşmamalıyız. Önce ülkemizi düzene sokmalıyız. Ülkemiz düzen içinde değil” dedi. dedi.

Pakistan’ın Hayber Pakhtunkhwa eyaletinde dün öğle namazı sırasında bir camiye düzenlenen intihar saldırısında 100 kişi öldü, 225 kişi yaralandı.

Pakistan, artan terör saldırıları nedeniyle 2010 yılında Afganistan’ın sonlarına doğru bir dizi askeri operasyon başlattı.

2014 yılında Peşaver’deki askeri okula düzenlenen terör saldırısından sonra ordunun operasyonlarının şiddeti arttı ve 2017 yılına kadar Federal Olarak Yönetilen Kabile Bölgesi (FATA) terörizmden büyük ölçüde temizlendi.

habertorul.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu